Przegląd techniczny budynku przed zakupem – ekspertyza budowlana Warszawa

Zakup domu to bez wątpienia jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Chodzi nie tylko o wybór odpowiedniej nieruchomości, ale i dopełnienie wszystkich formalności związanych z kupnem domu. Jeżeli kupujesz budynek mieszkalny z rynku wtórnego, pamiętaj, że przed podpisaniem umowy i wprowadzeniem się do nowego lokum powinieneś sprawdzić jego stan techniczny. Dlaczego? Wykonanie ekspertyzy budowlanej przed zakupem jest istotne z kilku względów, ale najważniejszym jest bezpieczeństwo twoich najbliższych. Potrzebujesz ekspertyzy budowlanej w Warszawie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Przegląd techniczny budynku – sprawdź, czy masz pozwolenie na użytkowanie

Pozwolenie na użytkowanie budynku to jeden z ważniejszych dokumentów, jakie musisz posiadać, żeby bezpiecznie zamieszkiwać dom. W przypadku nowych budynków takie pozwolenie otrzymujemy zazwyczaj tuż po zakończeniu budowy razem z dokumentacją powykonawczą. Taką zgodę może np. przygotować rzeczoznawca budowlany lub kierownik budowy. Niestety sytuacja nieco się komplikuje, jeżeli nie jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz ją kupić z tzw. rynku wtórnego. W takim przypadku potrzebna ci będzie ekspertyza budowlana. Dlaczego? Jeśli kupujesz dom wybudowany kilka lat temu, nie masz pewności, czy był on zarejestrowany i dopuszczony do użytkowania. W skrajnych przypadkach – np. jeżeli właściciel zaniedbał ten obowiązek – możesz zamieszkać… na placu budowy.

Potrzebujesz ekspertyzy budowlanej Warszawa? Zobacz, o czym jeszcze powinieneś pamiętać.

Ekspertyza budowlana Warszawa tylko z fachowcem

Dlaczego przed zakupem domu warto sprawdzić go z rzeczoznawcą budowlanym? To jest proste – żeby zadbać o bezpieczeństwo użytkowników budynku. Jeżeli kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego, nie masz niestety pewności, w jakim stanie jest budynek. Z czego wynika ryzyko? Sprzedający mieszkanie może chcieć zawyżyć jego cenę i np. ukryć wady domu. Mogą to być pękające ściany, zawilgocenia albo przeciekający dach. Właściciel może w prosty sposób naprawić doraźnie usterki, o których wie, a później podnieść cenę domu, przedstawiając go jako budynek w pozornie dobrym stanie. Wady ukryte mieszkania mogą się ujawnić dopiero podczas użytkowania domu, ale wtedy może być już za późno na działania doraźne.

Z tego względu przed zakupem domu powinieneś sprawdzić np.:

– stan dachu

– jakość elewacji

– wygląd ścian i posadzek

– wszelkie instalacje zamontowane w budynku.

Pomoże ci w tym ekspertyza budowlana Warszawa. Potrzebujesz dodatkowej pomocy podczas przeglądu technicznego budynku przed zakupem? Zleć szczegółowe badanie techniczne rzeczoznawcy budowlanemu.

Jakie instalacje sprawdzić przed zakupem domu i kto to może zrobić

Pamiętaj, że obowiązek wykonania przeglądu technicznego budynku mieszkalnego leży po stronie właściciela lub zarządcy budynku. Jeśli kupujesz dom od pierwotnego właściciela, powinien on ci pokazać książkę obiektu budowlanego. To w niej muszą być odnotowane wszystkie okresowe przeglądy techniczne. Jeśli sprzedający nie dysponuje taką dokumentacją, to może oznaczać, że nie wykonywał np. corocznych przeglądów technicznych instalacji gazowej i kominiarskiej.

W takim przypadku niestety istnieje ryzyko, że dom nie był utrzymywany w dobrym stanie. To dlatego powinieneś zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej w Warszawie. Koszty badania możesz odliczyć od ceny mieszkania albo obciążyć nimi poprzedniego właściciela. Jeśli rzeczoznawca budowlany wykryje jakieś nieprawidłowości, np. pęknięcia lub zawilgotnienie murów, będziesz mógł negocjować cenę domu.

Co warto sprawdzić przy okazji przeglądu technicznego? Zwróć szczególną uwagę na:

– stan instalacji elektrycznej

– szczelność instalacji gazowej

– stan przewodów kominowych (dymowych, wentylacyjnych i spalinowych)

– instalacje sanitarne

– jakość wykonania elewacji

– stan techniczny dachu

– szczelność okien i drzwi

– stabilność elementów wystających poza obręb budynku, np. balkonu

– stan ścian i posadzek

– wszelkiego rodzaju pęknięcia i zawilgocenia murów.

Kupujesz dom w Warszawie i potrzebujesz ekspertyzy budowlanej Warszawa? Zleć przegląd techniczny budynku sprawdzonemu rzeczoznawcy budowlanemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =