Schody ze stali nierdzewnej to hit sezonu – sprawdź, co jest teraz modne

Schody ze stali nierdzewnej od kilku sezonów plasują się w czołówce najpopularniejszych typów schodów do domu i mieszkania. W obecnym sezonie i w nadchodzącym roku pałeczkę pierwszeństwa mają przejąć ażurowe schody ze stali nierdzewnej. To niezwykle efektowny rodzaj schodów wewnętrznych. Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom schodów stalowych tego typu.

Ażurowe schody stalowe tylko ze stali nierdzewnej

Zanim przejdziemy do charakterystyki schodów stalowych żeberkowych, zatrzymamy się na chwilę przy wyborze materiału, który powinieneś wybrać, aby wykonać schody wewnętrzne. Jednym z najtrwalszych materiałów do produkcji schodów wewnętrznych jest stal nierdzewna. Ma to związek nie tylko z antykorozyjnością nierdzewki, ale i właściwościami wytrzymałościowymi stali. Na pewno wiesz o wytrzymałości schodów ze stali nierdzewnej. Poza tym łatwo je się czyści. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku balustrady ze stali nierdzewnej, w którą zazwyczaj wyposażamy schody wewnętrzne. Balustrada nierdzewna – jeśli jest wykonana ze stali nierdzewiejącej – posłuży nam przez długie lata.

Co oznaczają te parametry? Jeśli chcemy kupić naprawdę dobrej jakości wytrzymałe schody stalowe, najlepiej, jeśli zdecydujemy się na stal nierdzewną. Schody ze stali nierdzewnej są bardziej wytrzymałe niż ich żelazny odpowiednik, lepiej też znoszą wilgoć i łatwo je wyczyścić. Są też bardziej opłacalne niż schody ze stali zwykłej, ponieważ do ceny ich zakupu nie musimy już doliczać dodatkowych kosztów związanych z ich utrzymaniem i pielęgnacją.

Schody ze stali nierdzewnej ażurowe – nowe wzory schodów

Zaletą schodów stalowych jest nie tylko ich wytrzymałość. Schody tego typu są też po prostu bardzo efektowne, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Z tego względu polecamy je do małych mieszkań i otwartych przestrzeni w domach jednorodzinnych. Dobrze sprawdzą się też w biurach, bankach i galeriach sztuki. Najbardziej charakterystycznym typem schodów stalowychschody stalowe kręcone, zwane też spiralnymi. Ich konstrukcja opiera się na słupie nośnym, do którego przylegają stopnie i balustrada ze stali nierdzewiejącej.

W tym sezonie bardzo modne są schody stalowe policzkowe. Zdominowały one katalogi wyposażenia wnętrz, zwłaszcza wizualizacje nowoczesnych domów jednorodzinnych i apartamentów.

Schody ze stali nierdzewnej policzkowe – nowoczesna forma schodów wewnętrznych

Schody stalowe policzkowe to niewielkie i bardzo lekkie wizualnie schody stalowe. Ich konstrukcja opiera się na jednej lub dwóch belkach nośnych, do których przytwierdzone są stopnie oraz balustrada ze stali nierdzewnej. Rodzajów policzkowych schodów ze stali nierdzewnej jest mnóstwo. Najpopularniejsze z nich to:

schody ze stali nierdzewnej policzkowe zabiegowe – to odmiana schodów dwubiegowych, choć w nowej formie przypominającej wachlarz. Zazwyczaj schody tego typu opierają się na jednej belce nośnej, do której przytwierdzamy stopnie w kształcie trapezów lub trójkątów;

stalowe schody policzkowe dwubiegowe – to schody osadzone na jednej lub dwóch belkach nośnych. W tego typu schodach instalujemy dwa biegi schodów ze stali nierdzewnej. Są one ustawione względem siebie pod kątem 90 lub 180 stopni;

schody ze stali nierdzewnej policzkowe samonośne – to jeden z bardziej efektownych rodzajów schodów stalowych żeberkowych. Schody tego typu przytwierdzamy do specjalnej konstrukcji, zazwyczaj umieszczonej w ścianie. Z tą konstrukcją musisz też zespolić balustradę z nierdzewki;

schody stalowe policzkowe wsuwane – możesz umieścić je na dwóch policzkach, czyli belkach nośnych. Stopnie schodów ze stali nierdzewnej są przytwierdzone do rowków wyżłobionych w belce nośnej.

Czy są jeszcze inne typy schodów ze stali nierdzewnej policzkowych? Oczywiście, że tak. Do wyboru mamy jeszcze kilka innych wariacji schodów ze stali nierdzewiejącej tego typu. Bardzo popularne są np. schody z nierdzewki dywanowe, które sprawiają wrażenie stopni zawieszonych w powietrzu.

Co istotne, schody tego typu możemy umieścić tuż przy ściennie, ale także na środku pomieszczenia. W każdym przypadku będą wyglądały bardzo nowocześnie. Jeśli zdecydujemy się na schody stalowe policzkowe przytwierdzone do ściany, możemy je wyposażyć tylko w zewnętrzną balustradę. W przypadku schodów stalowych ażurowych osadzonych na jednej belce, które są zainstalowane pośrodku salonu, lepiej wybrać balustradę obustronną. Dobrze będzie wyglądała balustrada stalowa ze szkłem albo balustrada ze stali nierdzewnej ażurowa wycinana laserowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =